W Pracowni Endoskopowej wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego - gastroskopia i kolonoskopia.
Badania wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
KOLONOSKOPIA
To badanie pozwalające ocenić stan jelita grubego. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce, między innymi nowotworów i chorób zapalnych jelita grubego.
Przygotowanie do badania:
- na 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku,
- w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godz. 13.00 - 15.00) lekki półpłynny posiłek (np. zupa). Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów!
- w dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godz. 15.00 - 17.00), należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza)
- normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
Jeśli przewlekle zażywasz leki:
- przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego,
- w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody,
osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania, - osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zalecającym te leki (np. kardiologiem, internistą).
Zalecamy przyjście na badanie w towarzystwie oraz bezwzględne wstrzymanie się od prowadzenia samochodu przez co najmniej 6 godzin od zakończenia badania.
GASTROSKOPIA
To badanie przeprowadzane za pomocą przyrządu przypominającego sondę, pozwalające obejrzeć błony śluzowe żołądka i dwunastnicy.
Co najmniej 6 godzin przed badaniem pacjent nie powinien jeść i pić. Jest to warunek pełnej oceny śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to też istotne ze względów bezpieczeństwa: zmniejsza się ryzyko wymiotów i zachłyśnięcia treścią pokarmową w trakcie badania.
Bezpośrednio przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe a następnie w jamie ustnej i gardle rozpylany jest środek znieczulający, dzięki czemu gardło staje się mniej wrażliwe. Należy zgłosić personelowi, jeśli kiedykolwiek wystąpiły objawy uczulenia na podobne znieczulenie (np. w trakcie znieczulania leczenia zębów u stomatologa), lub jeśli występują silne reakcje uczuleniowe na inne substancje (np. ukąszenia owadów).
Gastroskopia nie jest badaniem bardzo obciążającym może jednak – w połączeniu z zalecanym wstrzymaniem się od pokarmów – powodować dyskomfort. Dlatego zalecamy przyjście na badanie w towarzystwie oraz bezwzględne wstrzymanie się od prowadzenia samochodu przez co najmniej 6 godzin od zakończenia badania.