A A A

W Pracowni Endoskopowej wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego -  gastroskopia i kolonoskopia.

Badania wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.

 

ZAPISY NA BADANIA:
W celu rejestracji na badanie endoskopowe należy posiadać odpowiednie skierowanie lub e-skierowanie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę, pacjent powinien znać także swój numer PESEL.

Zapisy odbywają się osobiście (punkt rejestracji znajduje się na III piętrze w gabinecie nr 10 w oddziale internistycznym) lub drogą telefoniczną pod numerem telefonu - 32 780 87 24.
W gabinecie odbywa się także wydawanie środków niezbędnych do przygotowania do badania oraz odbiór wyników badań histopatologicznych (dotyczy pacjentów, którym pobrano wycinki podczas badania endoskopowego)
Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 13.00.

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie w rejestracji rezygnacji z badania lub konieczności zmiany terminu badania.

 

KOLONOSKOPIA

To badanie pozwalające ocenić stan jelita grubego. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce, między innymi nowotworów i chorób zapalnych jelita grubego.

Przygotowanie do badania:

 1. na 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku,
 2. w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godz. 13.00 - 15.00) lekki półpłynny posiłek (np. zupa). Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów!
 3. w dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godz. 15.00 - 17.00), należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza)
 4. normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

 

Jeśli przewlekle zażywasz leki:

 • przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego,
 • w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody,
  osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania,
 • osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zalecającym te leki (np. kardiologiem, internistą).

Zalecamy przyjście na badanie w towarzystwie oraz bezwzględne wstrzymanie się od prowadzenia samochodu przez co najmniej 6 godzin od zakończenia badania.

 

GASTROSKOPIA

To badanie przeprowadzane za pomocą przyrządu przypominającego sondę, pozwalające obejrzeć błony śluzowe żołądka i dwunastnicy.

Co najmniej 6 godzin przed badaniem pacjent nie powinien jeść i pić. Jest to warunek pełnej oceny śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to też istotne ze względów bezpieczeństwa: zmniejsza się ryzyko wymiotów i zachłyśnięcia treścią pokarmową w trakcie badania.

Bezpośrednio przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe a następnie w jamie ustnej i gardle rozpylany jest środek znieczulający, dzięki czemu gardło staje się mniej wrażliwe. Należy zgłosić personelowi, jeśli kiedykolwiek wystąpiły objawy uczulenia na podobne znieczulenie (np. w trakcie znieczulania leczenia zębów u stomatologa), lub jeśli występują silne reakcje uczuleniowe na inne substancje (np. ukąszenia owadów).

Gastroskopia nie jest badaniem bardzo obciążającym może jednak – w połączeniu z zalecanym wstrzymaniem się od pokarmów – powodować dyskomfort. Dlatego zalecamy przyjście na badanie w towarzystwie oraz bezwzględne wstrzymanie się od prowadzenia samochodu przez co najmniej 6 godzin od zakończenia badania.

 • SM@ (4)
 • SM@ (7)
 • SM@ (8)
 • SM-2
 • SM-3
 • SM-4
 • SM-11
 • SM-12
 • SM-13