Pobranie krwi
Na badania laboratoryjne przychodzimy rano, ponieważ jest to najlepsza pora dla wykonania badania ze względu na standaryzację warunków pobrania materiału. Uzasadnia się to faktem, iż wiele parametrów ulega wahaniom dobowym. Niektóre zmieniają się nawet o kilkadziesiąt procent w czasie doby. Zależą od pory dnia, a także od przyjmowania posiłków, płynów, wysiłku fizycznego, stresu itp. Dlatego też, pobranie materiału w tych samych warunkach umożliwia porównanie wyników z innych dni. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zdecydować o innej porze pobrania materiału.
Przed pobraniem materiału należy pozostać w spoczynku przez ok. 15 minut. W przypadku większości badań, pacjent powinien być na czczo (12 - 16h po ostatnim posiłku w przypadku badań frakcji cholesterolowych).
Pacjent powinien być wyspany. Na kilka dni przed badaniem należy stosować normalną dietę i normalną aktywność fizyczną. Zażywanie leków powinno być ustalone z lekarzem.
Badanie moczu
Do laboratorium należy dostarczyć pierwszą poranną próbkę moczu o objętości ok. 30ml z tzw. środkowego strumienia w jednorazowym pojemniku na mocz zakupionym w aptece. W przypadku konieczności wykonania dobowej zbiórki moczu należy skontaktować się z laboratorium w celu objaśnienia wykonania badania.
Badanie kału
Do laboratorium należy dostarczyć próbkę kału (ok. 2g) w jednorazowym pojemniku na kał zakupionym w aptece. Ważne jest aby próbka pobrana była z różnych miejsc porcji kału.